امروز : 26 خرداد 1398 ساعت 09:38
آخرین اخبار

رونمایی از دو پروژه ملی جهاد دانشگاهی لرستان در هفته پژوهش با حضور استاندار

دو پروژه ملی جهاد دانشگاهی لرستان رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد لرستان ، به مناسبت هفته پژوهش، دو پروژه ملی جهاد دانشگاهی لرستان با حضور مهندس هوشنگ بازوند استاندار لرستان، سید سعید شاهرخی معاون سیاسی امنیتی استانداری، روسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و جمعی از مدیران، رونمایی شد.

این دو طرح ملی شامل سامانه پیش نشانگر زمینلرزه بر پایه سنجندههای الکترومغناطیس که به همت جهاد دانشگاهی لرستان و کارفرمایی اداره کل راه و شهرسازی استان طراحی و ساخته شده است و سامانه جامع دفاتر پیشخوان دولت نیز که با کارفرمایی دفتر فناوری اطلاعات استانداری لرستان و با حمایت و پشتیبانی مرکز رشد واحدهای فناوری جهاد دانشگاهی استان طراحی و راهاندازی شده است.

دکتر سید علینادر دهقانیالوار، رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان در خصوص سامانه جامع دفاتر پیشخوان دولت گفت: این سامانه توسط مهندس محمد رسولیفر، عضو مرکز رشد جهاد دانشگاهی لرستان طراحی شده و هم اکنون برای کل دفاتر پیشخوان کشور مورد استفاده قرار میگیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر سامانههای دفاتر پیشخوان دولت از یک وحدت رویه برخوردار نیستند و به دلیل پراکندگی موضوعات نمیتوانند کنترل لازم روی آن صورت گیرد و سامانهای که توسط جهاد دانشگاهی لرستان و با پشتیبانی استانداری راهاندازی شده این اشکالات را مرتفع و یک ساماندهی در این سامانهها ایجاد کرده است.

دکتر دهقانی با اشاره به ویژگی این سامانه، اظهار کرد: امکان کنترل، رصد و هرگونه به روزرسانی اطلاعات به راحتی توسط این سامانه انجام میشود ضمن اینکه مهمترین ویژگی این پروژه، نوآوری مبتنی بر فناوری روز بودن آن است و زمینهای فراهم کرده تا در سایر مراکزی که نیازمند این سامانه هستند به کار گرفته شود و هدف این سامانه فراهم آوردن زیرساختهای نرمافزاری برای ارتباط دهی بین دفاتر پیشخوان دولت دستگاههای اجرایی و واحدهای نظارتی است.

همچنین در ادامه دکتر سید علینادر دهقانیالوار در رابطه با سامانه پیش نشانگر زمینلرزه بر پایه سنجندههای الکترومغناطیس ،گفت: یکی از اشکالاتی که در سیستم ریلی کشور وجود دارد این است که سامانه ایمن، مطمئن و قابل کنترل برای حمل و نقل ریلی نداریم و معمولا سیستمهایی که استفاده میشوند مبتنی بر فناوری روز نبوده و چنانچه سیستم ریلی با مشکلاتی مواجه شود فقط از طریق تلفن و بیسیم اطلاعرسانی میشود.

دکتر دهقانی بیان کرد: با طراحی این سامانه که توسط جهاد دانشگاهی انجام شده و بر پایه سنجندههای الکترومغناطیس است چنانچه زیرساختهای اطلاعاتی لازم فراهم شود اتفاقاتی نظیر زلزله در مسیر ریلی رخ دهد این سامانه آن را به اپراتور و لوکوموتیوران اخطار میدهد و قطعاً در ایمنی مسیر موثر خواهد بود.

وی طراحی این سامانه را نشان از توانمندی جوانان لرستان و پژوهشگران در سطح کشور برشمرد و با تأکید بر اینکه این طرح ملی که ایده آن از سوی جهاد دانشگاهی مطرح شد توسط وزارت راه و شهرسازی پذیرش شده است، اضافه کرد: این نشان میدهد که لرستان ظرفیتها و توانمندیهای خوبی در حوزه پژوهش و فناوری دارد و برای اینکه در مسیر توسعه علمی و بهینه کشور قرار بگیریم و سرآمد باشیم باید به پژوهشگران و جوانانمان اعتماد کنیم.

دکتر دهقانی ادامه داد: برای بحثهای پژوهشی، مطالعاتی و آزمایشگاهی این پروژه، 70 میلیون تومان هزینه شده که این هزینه را اداره کل راه و شهرسازی استان پرداخت کرده است وبرای عملیاتی کردن این سامانه در سطح کشور نیازمند اطلاعات مکانی از مسیر راه آهن هستیم که این مهم هزینههای هنگفت را میطلبد.

در پایان، استاندار لرستان ضمن بازدید از غرفه حوزه پژوهشی جهاد دانشگاهی لرستان در نمایشگاه دستاوردهای تحقیقاتی و پژوهشی استان با قدردانی از تلاشهای انجام شده برای پروژههای مذکور(دو پروژه ملی) اظهار امیدواری کرد مراحل تجاریسازی آنها انجام شود.

 

 

گزارش تصویری

بازدید2
Image Detail
بازدید3
Image Detail
بازدید4
Image Detail
بازدید 5
Image Detail
بازدید 6
Image Detail
بازدید 7
Image Detail

پست الكترونيك : info@jdlorestan.ac.ir

پست الكترونيك : sec.lr@acecr.ac.ir

نشاني : لرستان، خرم‌آباد، میدان 22بهمن، بلوار 60 متری، بین افلاک 2و3، جهاد دانشگاهی واحد لرستان

صندوق پستي : 6817814131

تلفن :  33236628-066

فکس :  33212000-066

جهاد دانشگاهی استان لرستان در راستاي ارتقا سطح دانش‌، نگرش و مهارت نيروهاي تخصصي براي توسعه كشور سازماني است كه ضمن برخورداري از نيروهاي متخصص، متعهد و نوآور با بهره‌گيري از توان علمي داخلي و خارجي، در سطح ملي و منطقه‌اي فعاليت مي‌نمايد.