امروز : 03 ارديبهشت 1398 ساعت 19:00
آخرین اخبار

مسئول فنی بانک خون بند ناف پژوهشگاه رویان: عفونت‎های ویروسی خون بند ناف کم است

مسئول فنی بانک خون بند ناف رویان گفت:با کمک خون بندناف می توان بسیاری از بیماری‎های لاعلاج را درمان کرد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد لرستان، سعید آبرون در دومین سمینار کاربرد سلول‎های بنیادی که در جهاد دانشگاهی لرستان برگزار شد، با اشاره به حدیثی از امام علی(ع) افزود: از زمانی که سلول تخم معرفی شد همیشه یک سوال در ذهن بشر بی جواب مانده بود که چگونه ممکن است از یک سلول موجودی پرسلول با تنوع بافت، اندام و زایا حاصل شود.

وی با اشاره به زایا بودن سلول تخم و اهمیت آن برای تداوم نسل‎ها، بیان کرد: در سال 1908 دانشمند روسی تبار Stemcell را به معنی سلول خونی ریشه‎ای و پایه‎ای معرفی کرد که این سلول شکل خاصی نداشت و می‎توانست خود را نو و تجدید کند.

این مقام مسئول اضافه کرد: Stemcellها به دو دسته Embrogonic(جنینی) و Adult تبدیل می‎شوند که با کمک آنها می‎توان بسیاری از بیماری‎ها را رفع کرد.

دکتر آبرون یادآور شد: سلول‎های بنیادی ابتدایی‎ترین سلول‎های سازنده بدن بوده که در طول دوره رشد جنین پرورش می‎یابند.

وی اظهار کرد: لقاح مصنوعی، جنین سقط شده، شبیه‎سازی پژوهشی، سلول‎های پرتوان القا شده و بند ناف نوزاد تازه متولد شده از جمله منابع مجاز برای تولید سلول‎های بنیادی به شمار می‎آیند.

این مقام مسئول با اشاره به مزایای استفاده از خون بند ناف اضافه کرد: جمع‎آوری این خون آسان بوده و هیچ تهدیدی برای مادر و جنین ندارد؛ عفونت‎های ویروسی این خون کم بوده و به همین خاطر می‎توان از آن برای درمان بیماری‎ها استفاده کرد.

آبرون تصریح کرد: بانک خون بندناف پژوهشگاه رویان در دو بخش خصوصی و عمومی فعالیت می‎کند که در بخش عمومی خانواده‎ها می‎توانند خون بندناف فرزندانشان را اهدا کنند.

گزارش تصویری

بازدید2
Image Detail
بازدید3
Image Detail
بازدید4
Image Detail
بازدید 5
Image Detail
بازدید 6
Image Detail
بازدید 7
Image Detail

پست الكترونيك : info@jdlorestan.ac.ir

پست الكترونيك : sec.lr@acecr.ac.ir

نشاني : لرستان، خرم‌آباد، میدان 22بهمن، بلوار 60 متری، بین افلاک 2و3، جهاد دانشگاهی واحد لرستان

صندوق پستي : 6817814131

تلفن :  33236628-066

فکس :  33212000-066

جهاد دانشگاهی استان لرستان در راستاي ارتقا سطح دانش‌، نگرش و مهارت نيروهاي تخصصي براي توسعه كشور سازماني است كه ضمن برخورداري از نيروهاي متخصص، متعهد و نوآور با بهره‌گيري از توان علمي داخلي و خارجي، در سطح ملي و منطقه‌اي فعاليت مي‌نمايد.