امروز : 02 مرداد 1398 ساعت 13:48
آخرین اخبار

پزشک بیماری‎های کلیوی پژوهشگاه رویان: با کمک سلول درمانی می‎توان بیمای‎های کلیه را درمان کرد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد لرستان، احسان احسانی در دومین سمینار کاربرد سلول‎های بنیادی که در جهاد دانشگاهی لرستان برگزار شد، افزود: با کمک خون بند ناف می‎توان قسمت‎های آسیب دیده کلیه را بازسازی کرد که برای ترمیم از اجزای تشکل دهنده آن بافت و ارگان استفاده می‎شود.

وی با اشاره به تحقیقات و آزمایشات پژوهشگاه رویان بر روی نمونه‎هایی از کلیه میمون، بیان کرد: یکی از دلایل حساس بودن کلیه پیچیده بودن بافت آن است؛ برای تمایز و رسیدن به یک بافت عملکردی در کلیه با طیف‎های مختلفی از سلول مواجه هستیم.

این پزشک اضافه کرد: به دلیل پیچیدگی بافت کلیه مشکلات زیادی برای انجام کارهای تحقیقاتی بر سر راه پزشکان قرار دارد.

احسانی یادآور شد: تمایزی که روی این نمونه از کلیه‎ها انجام می‎شود با پروتکل خاصی بوده و عمدتاً پیوند از طریق عروق انجام می‎شود.

وی اظهار کرد: نارسایی حاد کلیوی، نارسایی مزمن کلیه، بیماری‎های ارثی، بیماری‎های عروقی و مجاری ادراری و بی‎اختیاری ادراری از جمله بیماری‎های خاص و عمده مربوط به عضو کلیه در بدن هستند.

این پزشک ادامه داد: زمانی که یک سری از سلول‎های کلیه تمایز خود را از دست می‎دهند، کیست در آن ایجاد شده که این عارضه یک بیماری ژنتیکی در کلیه است.

احسانی تصریح کرد: در بیماری نارسایی کلیوی، عملکرد کلیه به شکل محدود از بین خواهد رفت و زمانی که این مرض درمان نشود، بیماری به سمت نارسایی مزمن پیش می‎رود.

وی خاطرنشان کرد: اگر درمان نارسایی حاد طولانی شود، به سمت نارسایی مزمن می‎رود؛ پژوهشکده رویان سعی کرده که با تولید کلیه عملکردی با استفاده از سلول‎زدایی در یک کلیه میمون، با کمک خون بند ناف، بیماری‎های این عضو بدن را رفع کند.

 

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان: توسعه بانک خون بند ناف افق روشنی را فراروی استان قرار می‎دهد

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان گفت: توسعه بانک خون بند ناف افق روشنی را در حوزه پزشکی فراروی استان قرار می‎دهد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد لرستان، سید علی نادر دهقانی الوار در دومین سمینار کاربرد سلول‎های بنیادی که در جهاد دانشگاهی استان برگزار شد، افزود: جهاد دانشگاهی لرستان از سال 81 فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون با کمک بخش‎های فرهنگی، آموزش و پژوهش در راستای پیشرفت علم و توسعه استان قدم برمی‎دارد.

وی بیان کرد: در حال حاضر 2500 دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی در دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی لرستان مشغول به تحصیل هستند؛ این نهاد انقلابی سالانه 3000 نفر را در دوره‎های آموزشی کوتاه مدت تعلیم می‎دهد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مرکز افکارسنجی جهاد دانشگاهی لرستان سالانه بین 20 تا 30 طرح ملی و استانی را تدوین و اجرا می‎کند، ادامه داد: بخش پژوهش و فناوری یکی از مهم‎ترین قسمت‎های این نهاد انقلابی بوده که هم اکنون بر روی پتانسیل گیاهان دارویی لرستان تحقیق و پژوهش‎های اساسی انجام می‎دهد.

رئیس جهاد دانشگاهی لرستان با اشاره به فعال بودن بانک خون بند ناف جهاد دانشگاهی استان یادآور شد: این بانک تاکنون 350 نمونه خون بند ناف را به مرکز ارسال کرده که بیش از 98 درصد آنها فریز شده است.

دهقانی با یادآوری اینکه بانک خون بند ناف جهاد دانشگاهی لرستان 3 سال متوالی به عنوان دفتر نمایندگی اول کشور مطرح شده است، اظهار کرد: توسعه بانک خون بند ناف این استان افق روشنی را در حوزه پزشکی فراروی ما قرار می‎دهد.

وی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی لرستان درصدد است فعالیت‎های پزشکی شاخص را در استان توسعه دهد چراکه انجام این مهم تکلیفی برای خدمت به مردم است.

پزشک کلینیک پوست پژوهشگاه رویان گفت: بیشترین میزان بوتاکس در کشور آمریکا است.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد لرستان، امیر باجوری در دومین سمینار کاربرد سلول‎های بنیادی که در جهاد دانشگاهی لرستان برگزار شد، افزود: سلول درمانی روشی است که سال ها پیش پس از طی مراحل تحقیقاتی وارد چرخه درمان بیماری‎ها شد؛ با کمک این روش می‎توان بیماری‎های پوستی از جمله لک و پیس، سوختگی، جای جوش و.. را درمان کرده و آن را بازسازی و احیا کرد.

وی بیان کرد: کشت دادن دوباره Stemcell و فعال کردن آنها بر روی پوست کاری مشکل و هزینه‎بر است که پژوهشکده رویان در این حوزه تحقیقات گسترده‎ای انجام داده است.

این پزشک اضافه کرد: استفاده از سلول‎های بنیادی برای بازسازی پوست بیشتر مخصوص افرادی است که پوست آنها به راه‎های معمول جواب نداده است.

باجوری با بیان اینکه چند هفته طول می‎کشد تا بعد از بازسازی و درمان بیماری‎های پوستی، رنگ‎دانه‎سازی انجام شود، اظهار کرد: از زمانی که سرنگ اختراع شد، بحث تزریق به پوست جهت زیبایی پیش آمد؛ بیشترین میزان بوتاکس در کشور آمریکاست.

وی یادآور شد: سلول درمانی در بحث زیبایی و رفع چین و چروک بسیار کارآمد است؛ این روش هیچ عارضه موضعی از جمله خارش و سوزش بر روی پوست نداشته و بعد آن چهره حالت طبیعی خود را حفظ می‎کند.

این پزشک عمومی و پژوهشگر کلینیک پوست پژوهشگاه رویان خاطرنشان کرد: پوست پشت گوش انسان سلول‎های جوانتری نسبت به پوست صورت دارد.

مسئول بخش قلب کلينيک سلول درماني پژوهشگاه رويان گفت: قلب انسان 5 میلیارد سلول دارد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد لرستان، هدی معدنی در دومین سمینار کاربرد سلول‎های بنیادی که در جهاد دانشگاهی لرستان برگزار شد، افزود: تا مدت‌ها تصور می‌شد قلب فاقد خصوصیات خودترمیمی است و حتی در مورد عصب هم چنین تفکری وجود داشت و در کتاب‌های پزشکی ما نوشته شده بود که اگر عضله قلب و اعصاب آسیب ببینند، دیگر ترمیمی برای آنها وجود نخواهد داشت.

وی بیان کرد: قلب، ارگانی است که با کمک Stemcellهای مقیم قلبی، می‎تواند خود را بازسازی کند؛ قلب آدمی 5 میلیارد سلول دارد که روزانه 3 میلیارد از آنها تجدید می‎شوند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه هر 5 سال یکبار کل سلول‎های قلبی هر نفر تجدید می‎شود، بیان کرد: اگر سلول‎های بازسازی در این ارگان وجود نداشته باشند هر انسان حداکثر 6 سال عمر می‎کند.

این پزشک کلینیک بیماری‎های قلبی در پژوهشکده رویان یادآور شد: عدم شناخت قلب باعث تداخل بی‎جا در آن خواهد شد و بیماری‎های قلبی و عروقی را به همراه خواهد داشت لذا پزشکان باید به طور دقیق نسبت به این عضو از بدن آگاهی داشته باشند.

دکتر معدنی اضافه کرد: زمانی که قلب جوابگوی پمپاژ نیست فرد دچار عارضه نارسایی قلبی خواهد شد و با کمک سلول‎های بنیادی می‎توان در درمان بیماری‎های این ارگان، معجزه آفرید؛ بعد از آمریکا فقط ایران توانایی فرآوری نمونه‎گیری از بافت قلب و گرفتن Stemcell دارد.

وی خاطرنشان کرد: 6 منبع سلولی اصلی از جمله عضله دست، مغز استخوان، چربی و قلب برای به دست آوردن Stemcellهای لازم در درمان بیماری‎های قلبی وجود دارد.

این پزشک ادامه داد: 95 درصد بیمارانی که دچار عارضه قلبی شده‎اند، از Stemcell(سلول‎های بنیادی) سود خواهند برد و بیماری آنها رفع می‎شود؛در رابطه با سلول‎های درمانی بیماری‎های قلبی حرف اول را در خاورمیانه می‎زنیم.

مسئول فنی بانک خون بند ناف پژوهشگاه رویان: عفونت‎های ویروسی خون بند ناف کم است

مسئول فنی بانک خون بند ناف رویان گفت:با کمک خون بندناف می توان بسیاری از بیماری‎های لاعلاج را درمان کرد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد لرستان، سعید آبرون در دومین سمینار کاربرد سلول‎های بنیادی که در جهاد دانشگاهی لرستان برگزار شد، با اشاره به حدیثی از امام علی(ع) افزود: از زمانی که سلول تخم معرفی شد همیشه یک سوال در ذهن بشر بی جواب مانده بود که چگونه ممکن است از یک سلول موجودی پرسلول با تنوع بافت، اندام و زایا حاصل شود.

وی با اشاره به زایا بودن سلول تخم و اهمیت آن برای تداوم نسل‎ها، بیان کرد: در سال 1908 دانشمند روسی تبار Stemcell را به معنی سلول خونی ریشه‎ای و پایه‎ای معرفی کرد که این سلول شکل خاصی نداشت و می‎توانست خود را نو و تجدید کند.

این مقام مسئول اضافه کرد: Stemcellها به دو دسته Embrogonic(جنینی) و Adult تبدیل می‎شوند که با کمک آنها می‎توان بسیاری از بیماری‎ها را رفع کرد.

دکتر آبرون یادآور شد: سلول‎های بنیادی ابتدایی‎ترین سلول‎های سازنده بدن بوده که در طول دوره رشد جنین پرورش می‎یابند.

وی اظهار کرد: لقاح مصنوعی، جنین سقط شده، شبیه‎سازی پژوهشی، سلول‎های پرتوان القا شده و بند ناف نوزاد تازه متولد شده از جمله منابع مجاز برای تولید سلول‎های بنیادی به شمار می‎آیند.

این مقام مسئول با اشاره به مزایای استفاده از خون بند ناف اضافه کرد: جمع‎آوری این خون آسان بوده و هیچ تهدیدی برای مادر و جنین ندارد؛ عفونت‎های ویروسی این خون کم بوده و به همین خاطر می‎توان از آن برای درمان بیماری‎ها استفاده کرد.

آبرون تصریح کرد: بانک خون بندناف پژوهشگاه رویان در دو بخش خصوصی و عمومی فعالیت می‎کند که در بخش عمومی خانواده‎ها می‎توانند خون بندناف فرزندانشان را اهدا کنند.

گزارش تصویری

بازدید2
Image Detail
بازدید3
Image Detail
بازدید4
Image Detail
بازدید 5
Image Detail
بازدید 6
Image Detail
بازدید 7
Image Detail

پست الكترونيك : info@jdlorestan.ac.ir

پست الكترونيك : sec.lr@acecr.ac.ir

نشاني : لرستان، خرم‌آباد، میدان 22بهمن، بلوار 60 متری، بین افلاک 2و3، جهاد دانشگاهی واحد لرستان

صندوق پستي : 6817814131

تلفن :  33236628-066

فکس :  33212000-066

جهاد دانشگاهی استان لرستان در راستاي ارتقا سطح دانش‌، نگرش و مهارت نيروهاي تخصصي براي توسعه كشور سازماني است كه ضمن برخورداري از نيروهاي متخصص، متعهد و نوآور با بهره‌گيري از توان علمي داخلي و خارجي، در سطح ملي و منطقه‌اي فعاليت مي‌نمايد.